Jak správně vybrat lišty k plovoucím podlahám?

Součástí každé dobře položené plovoucí podlahy jsou obvodové (soklové) a přechodové lišty, které dnešní trh nabízí v široké škále materiálů a vzorů. Nejenže plní estetickou funkci, ale také zakrývají spáry mezi podlahou a stěnami.

Podlahové lišty obvodové (soklové)

Soklové podlahové lišty ukončují podlahy a překrývají dilatační spáry, elektrické vedení či datové kabely. Jsou důležité i při úklidu, protože ochraňují stěny. Podle materiálů se dělí na MDF, dýhované, plastové a kované. Cenově dostupné MDF soklové podlahové lišty nabízejí řadu dekorů, profilů i výšek, ale mnohem odolnější jsou dýhované nebo laminované lišty s dřevěným či HDF jádrem.

Podlahové lišty přechodové

Přechodové lišty zakrývají předěly mezi podlahovými krytinami, ukončují je, nebo se jimi řeší schodové hrany. Mohou být z různě dekorovaného hliníku, dřeva či MDF.

K plovoucím podlahám většinou náleží i lišty

Renomovaní výrobci nabízejí k jednotlivým typům plovoucích podlah i lišty odpovídajících barev. Můžete však zvolit také kontrastní lišty, například bílé k tmavé podlaze. Následně si vyberte profil – vyšší lišta působí honosněji a lépe chrání stěny, ale nevynikne v menší místnosti. Modernější je nižší profil lišty, který však přináší větší riziko ušpinění zdí.

Dalším hlediskem výběru je montáž lišt – mohou být lepené, samolepící, šroubovací či narážecí. V e-shopu i-podlahy najdete lišty u podlahového příslušenství nebo v kategorii Přechody, lišty, profily, hrany.